3 Boyutlu Hizmetler

İlk Animasyon Ne Zaman, Kim Tarafından Yapıldı? Sorusuna Kısa Bir Cevap; İlk animasyon 1972 yılında Pixar’ın kurucusu olan Ed Catmull ve iş arkadaşları tarafından oluşturuldu. Pixar kurucu ortağı olan Ed Catmull ve lisansüstü meslektaşı Fred Parke, 3B görüntülemenin ilk örneği olarak kabul edilen “Bilgisayar Animasyonlu El” adında kısa film animasyon ile başlamış oldu.

Catmull’un sol eli alçıya alınarak önce modeli çıkarıldı. Kalemle model üzerinde 350 poligona bölünen el modeli sonrasında ölçüleri yapılarak bilgisayara girildi ve titizlikle canlandırıldı. Catmull, yeni dijital görüntüyü canlandırmak ve değiştirebilmek içinse animasyon programı geliştirdi. Render işlemi olarak da bilinen animasyonda ki görüntüyü işlemeye yetecek kadar güçlü olmadan bilgisayar donanımı başka bir sıkıntı olarak karşılarına çıkmasına rağmen bunun da çözümü bulundu ve 1986 yılında Steve Jobs tarafından şirket satın alındı ve Ed Catmull LucasFilm’in ilk bilgisayar grafik grubunu yönetmeye deva etti ve Pixar’a dönüşen şirket 1995 yılında “Toy Story”i üretti. Böylece 4 akademi ödülünün de sahibi olduktan sonra Animasyon ve filmde dönüm noktası olarak Kongre kütüphanesi Ulusal Film Kayıt merkezi tarafından korunmak üzere seçildi.

3 Boyutlu Atmosferik Görüntü

3 Boyutlu Modelleme; içerisinde bir çok farklı kavramı barındırır. Değişen algoritmalar neticesinde alınacak sonuçlar değişse de genelde ortaya çıkan iş değerlendirilir. Atmosferik görüntü de bu sonuçlardan biridir. Genel olarak “Mimari modelleme”, “Dış Mekan Modelleme”, “Kafe modellemesi” vb modellemeler, atmosferik modellemeye örnektir.

Atmosferik modelleme ise güneş ışığı, havada ki ışık kırılmaları, bulutlar, çevresel etkenler gibi günümüzde gözümüzle gördüğümüz bir çok rengi, ışığı, gölgeyi, ışık kırılmalarını 3 boyutlu ortamda oluşturulan görüntüde aktarmayı anlatmaktadır. Kısaca sektör içerisinde “Dış Mekan Modellemesi” diye de aktarılan bu modelleme ve görüntüleme biçimiyle, “Cephe Mimari Modellemesi”, “Site Konut Modellemesi”, “Fabrika & Tesis Modellemesi” ile “Hava alanı modellemesi” gibi proje bazlı çizimler gerçekleştirilebilir.

3 Boyutlu Stüdyo Görünümü

3 Boyutlu Modelleme; içerisinde var olan diğer bir başlık ise “3 Boyutlu Stüdyo Ortamında Ürün Görselleştirmesi”dir. Fotoğraf çekimine benzeyen bu yöntem ile bazı stüdyo çekimlerinden daha uygun bütçelerle çözüm olabilmektedir. Özellikle krom gibi ışığı keskin yansıtan ürün çeşitleri üzerinde maliyetler ciddi orada düşmektedir.

3 Boyutlu ortamda hazırlanmış olan stüdyo modelimiz, gerçekte olduğu gibi perde ve ışıklardan oluşmaktadır. Görselleştirilmesi planlanan ürünün de 3 boyutlu modeli bu sahneye tıpkı stüdyo ortamında olduğu gibi yerleştirilip, ışık ayarları, lens ayarları, açı ayarları ardından deklanşöre basar gibi render işlemi başlatılır ve bilgisayar donanımı bizlere ürünün son görünümünü verir.

Tanıtım Filmi Animasyonu

3 Boyutlu modellemenin diğer bir özelliklerinden biri de, yapılan modellemelere hareket verebilmektir. Bu işlem günümüzde animasyon olarak adlandırılır. Animasyonun sektörde kullanılan çeşitlerinden biri de “Tanıtım Filmi Animasyonu”dur. Firmanızın yapısını, misyon ve vizyonunu, makine parkurunu, üretim hacmini gibi detayları hızlı, ilgi çekici ve yenilikçi anlatım tarzı ile müşterilerinize anlatabilirsiniz.

Öte yandan Fabrikanızın işleyiş biçimini, mal kabul bölümünden giren ham madde ile başlayıp, sonuca ulaşana kadarki üretim proses sürecini, tüm detaylarına kadar anlatabilir ve en son sevkıyat ile bitebilecek bir süreci 3 dakikaya bile sığdırabilirsiniz.

Ürün Tanıtım Animasyonu

3 Boyutlu Animasyon hizmetinin sektörde ki bir diğer çözümü de “Ürün Tanıtım Animasyonu”dur. Üretimi yapılan veya daha prototip sürecinde olan ürünün bir çok çeşitli sebepten tanıtımının yapılarak anlatımının yapılması ihtiyaç olabilmektedir. Fikrin nereden geldiği, üretim sürecinde hangi aşamalardan geçtiği, kullanıcı ilişkisinde ki kolaylığı, çalışma biçimi ve mantığı ve ürünün hangi amaçla üretildiği konuları ürün daha ortada yokken bile anlatılabilmektedir.

Şuan günümüzde bir çok büyük ve uluslu firma, üretimini yapmış olduğu ürünlerinin detaylı ve anlatımı basit ürün tanıtım film ve animasyonlarını, üretime geçmemiş veya geçmeyecek olan yenilikçi ürünlerinin ise animasyonlarını rakiplerine güç gösterisi yapmak ve toplumda saygınlığını arttırmak için dünya genelinde tanıtmaya devam edir.

3 Boyutlu Baskı Hizmeti

3 Boyutlu hizmetler arasında sonuncusu da baskı hizmeti olmuş durumda. İlk başta sadece bilgisayarda ürün modellenebilirken, artık hareketlendirme, animasyon kısmını da geçerek modellediğimiz şey kalıptan çıksın çıkmasın, üretim detayları düşünülmeksizin her şeyi 3 boyutlu yazıcı aracılığı ile gerçek hayatımıza çıktısını alabiliyoruz.

Özellikle prototip modelleri için kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, mimari modeller, promosyon ürünleri ve baskı materyaline uygun ürün tasarımları için de kullanılır bir hal aldı. Ülkemizde kullanımı daha sınırlı ve baz imkanları pek kabul görmese de daha gelişmiş ülkeler 3 boyutlu yazıcı parkurlarını kurmuş durumdalar.