İşletmeleri Evlere Taşıdık. GeyiG Design Studio 19 Ocak 2022

İşletmeleri Evlere Taşıdık.

Evden çalışmak.. Aslında bu fotoğraftaki gibi bir eve de sahip olunsa bu şekilde saçma bir çalışma ortamı kurulmaz.. Odanın ortasında düdük kadar bir masa..

Mercimek, Tarhana, Şehriye gibi alternatifleri varken Yarasa çorbasından yayıldığı söylenen Covid vakasından ötürü evlerimizden çıkmıyor olduk. Gerek güvenlik, gerek yasaklar çözüm gösterilse de bence; senelerdir duyduğumuz “Bugün işe gitmesem de eşofmanlarımla evden çalışsam” hayalini kuranların sebep olduğunu düşündüğüm bu pandemi sürecinde 80m² dairelerimize koca koca hayatları sığdırdık. Birlikte yaşadığımız ev halkının ne kadar iyi insanlar olduğunu bu süreçte fark ettik. sağlıklı beslenme, spor, meditasyon ve bir sürü yeni aktiviteyi hayatımıza alarak, bu ürünleri temin eden firmaların satış fiyatlarında artış yapmalarını bile sağladık.

Tabi ki bir de iş yerlerimizi de evlerimize taşımış olduk. Fiziki ziyaretler yapılmayan, tabelasız, adressiz iş yerlerimizi kurduk ve şuanda her şey dijital. Bu da aslında özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların dijital mecralarda kaybolup gitmemeleri için alması gerek bir takım önlemler olduğu anlamına geliyor. Global dijitalleşmenin belki de 20 yıl gerisinde olan Türkiye için bu durumun firmalar açısından daha rahat etkileri olsa da, bir takım faktörler de risk teşkil ediyor gibi görünüyor.

Büyük firmalardan zaten bahsetmeye gerek yok. Muhtemelen 10 yıllık planlamalarını pandemi sürecinin başında yapmış ve her zaman olduğu gibi kriz anlarında reklam bütçelerini arttırmaya yönelmiş durumdalardır. Bugün medya kanallarına baktığımızda bugüne kadar reklam almayan bir çok şirket Televizyon reklamı dahi alır durumda. Bu içerisinde bulunduğumuz durumlarda reklam & tanıtım faaliyetlerini arttıran ve kriz sürecinde dayanan şirketler, süreç tamamlandığında normale daha güçlü şekilde döndükleri yine her zaman ki gibi görülecek. Öyle bir zaman olursa tabi..

O zaman bizim gibi orta ölçekli ve daha küçük işletmelerin yapması gereken bir takım kurallar geliştirmek, bu süreci okuyabilen kişiler tarafından oluşturulması şart oluyor. Şimdi bu kuralları biraz başlıklar halinde sıralayalım isterim, çünkü yine gözlerin ne bu kurallar der gibi gibi;

  • İstikrarlı Çalışma Düzeni Oluşturulması
  • Dijitalleşmede Marka Konumlandırılması
  • Dijitalleşmede Marka Bulunabilirliği
  • Dijitalleşmede Marka Güvenirliğinin Arttırılması
  • Dikkat Çekeceğim Diye Hatalara Düşmeyelim

İstikrarlı Çalışma Düzeninin Oluşturulması

Herkes sabahtan erken kalkar, spor yapıyorsa sporunu, duşunu alıyorsa duşunu alır ve kendini iş gününe başlamak için evlerden dışarı atardı. Şuanda bırakın dışarı çıkmayı kimilerimiz aynı dört duvar arasında günlerini geçirmek durumunda kalıyor. Bu etkenlerin hem ruhsal hem fiziksel hem de zihinsel açıdan bizleri yorduğu aşikar. Ancak bu durumu yönetmek aslında bizim elimizde. Her gün işe giderken ki rutinin uygulanması mental olarak zihni iş hayatına hazırlayacaktır.

Öncelikle ev içerisinde çalışma düzeninizi oluşturun. Her gün oturup dinlendiğiniz, keyif yaptığınız veya zaman geçirdiğiniz koltuğunuzda çalışmadan bu iki düzeni birbirinden ayırın. Bu ayrımın oluşturulması; ev ortamının ambiyansı ile iş hayatının ambiyansını birbirinden ayırıp algımızı daha kontrollü şekilde işimize vermek ve kişisel zamanlarımızda ise algımızı oradan çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle ev içerisinde çalışma düzeninizi oluşturun. Her gün oturup dinlendiğiniz, keyif yaptığınız veya zaman geçirdiğiniz koltuğunuzda çalışmadan bu iki düzeni birbirinden ayırın. Bu ayrımın oluşturulması; ev ortamının ambiyansı ile iş hayatının ambiyansını birbirinden ayırıp algımızı daha kontrollü şekilde işimize vermek ve kişisel zamanlarımızda ise algımızı oradan çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Onur Tulunay | Tasarımcı

 

Belirli renkler belirli anlamlar ve hisler barındırır. Ufak bir araştırma ile yaşam alanı ile İş alanını ayırırken hangi renklerin size uygun olduğunu tespit edebilir. Küçük dokunuşlarla dahi bu dekorasyonu alanınızda gerçekleştirebilirsiniz.

Bir de bunlara ek olarak çalışma düzenimizde sabit düzenlemeler ile ev hayatımız içerisinde ev ortamı ve iş ortamını belirli renklerde düzenlemeler sağlamak ise ruhsal açıdan bizleri hem iki ortamı birbirinden uzaklaştırarak rahatlamamızı ve odaklanmamızı tetikleyecektir. Aynı şekilde objeler, figürler, maketler, defter ve kitaplar ile de bu düzen desteklenebilir. Örneğin kitaplarınız iş ortamınızda ise ev ortamına sokmayın ya da tam tersi ev ortamındaysa iş ortamınıza sokmayarak bu algıyı destekleyebilirsiniz. Benden size bir öneri; İş hayatınızda not alan, ajanda veya defter kullanan birisiyseniz ev ortamında defter türü şeyleri hiç konumlandırmayın. Bırakın o yapılar ofis tarafında ofis düzeninde kalsın.

Dijitalleşmede Marka Konumlandırılması

Bu düzeni oluşturduktan sonra sıra geldi iş verimliliğini arttırmanın yollarına. Şirketinizin veya markanızın sosyal hayatta bulunduğu konum her ne olursa olsun dijitalde barınabilmenin önemi gün geçtikçe zorunlu sebeplerin de desteği ile artıyor. Dijital markalaşmayı da firmanızda oluşturduğunuz kurallar gibi belirli standartlara ulaştırılırsa, uzun vadede güçlü temeller sağlanmış olunur. Örneğin; Firmanızın, Şirketinizin fiziksel konumundaki temizliği ne kadar önemliyse sosyal medya profilleriniz ve web sitenizin de temizliği bir o kadar önemlidir. İş içerisinde ki düzeni dijital mecralarda da gerçekleştirerek markanızın size ait konumlandırılmasına destek sağlayabilirsiniz.

Bu düzeni bir kaç başlıkla belirlersek;

  • Kaliteli, Temiz ve işinizle ilgili paylaşımlar yapmak

Bunlar; Duygusal, Öğretici, Empati Kurdurucu ve eğlenceli olabilir. Sektörünüze hangileri daha uygun ise bunları öncelik sırasına göre belirleyip paylaşımlarınızı tasarlayabilirsiniz.

  • Düzenli ve var olduğunu hissettiren paylaşımlar yapmak

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar sürekli unutulur ve takipçilerden devamlılığı beklenir. bu noktada var olduğunuzu, ayakta olduğunuzu ve özellikle bu dönemde güçlü olduğunuzu hissettiren paylaşımlar yapmak oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise sürekli paylaşımların takipçileri sıkmadan gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

  • Kurumsal Paylaşımlar Planlamak

Sektörünüz hangi sektör olursa olsun muhtemelen muadiliniz ve rakibiniz illaki vardır. Bu noktada marka anlamını biraz da olsa anlamak gerekir. Marka; Ayırt edici nitelik taşıyan” anlamına gelen, diğer sektörlerden ve rakiplerinizden sizi ayıran unsurdur. Bu açıdan incelersek başta Logo tasarımınız olmak üzere, sosyal medya paylaşımlarınızın diğerlerinden ayırt eden bir özelliğin sürekliliği çok önemlidir. Sektöre göre bu bir renk olabilir, ses olabilir, şablon olabilir vb bir biçim olabilir. Bunu tespit edip sürekliliğini sağlamak görselin göründüğü an itibari ile logonuza bakmadan, firmanızı görmeden dahi markanıza ait olduğunu bir süre sonra takipçileriniz anlayıp, hissedecektir.

Marka konumlandırması Doritos markası için o kadar akılda kalıcı ki, logosuz reklam yapmayı 3 Aylık bir tanıtım kampanyasına dönüştürülmüş durumda.

Marka Güvenilirliğinin Arttırılması

Dijital mecralarda aratmalar bir çok algoritmanın değerlendirilmesinden meydana gelen ortalamaların gösterilmesi eylemidir. Bunu anlamasak bile doğru düşünmek bulunabilirlik için yeterlidir. “Doğru soruyu sormak, doğru cevabı getirir” mottosu ile yola çıkmak oldukça önemlidir. Sektörünüz Bebek ürünleri satan bir firma ise hedef kitleniz tabi ki bebekler değildir. Çoğunlukla doğum yapmış, yeni doğum yapmış, doğum yapacak, doğum yapmaya karar vermiş anneler ve eşleri olan babalardır. Veya yaşlılara ürünler sağlıyorsanız şuanda hedef kitleniz tek başına yaşlılar değil, ürünü satın alacak olan, e-ticaret ve dijitalleşmeyi sindirebilmiş o yaşlıların çocuklarıdır da. Ancak ürünü kullanacak olanlar ise yaşlıların kendileri olduğundan hedef ve planlamaları bu doğrultuda doğru belirlemek sonuçları pozitife döndürecektir.

Dikkat Çekeceğim Diye Hatalara Düşmeyelim

Günümüzde bir çok sosyal medya kullanıcısı çeşitli sebeplerden “fenomen” olma derdinde. Bu algıya firmalarda düşerek “eldeki bulgurdan olmak” tabirini yaşıyorlar. İşiniz ile ilgili sosyal medya hesabınızı kaç kişinin takip ettiğinden ziyade takip edenlerin kimler olduğu çok daha önelidir. Potansiyel 1.000 müşterinin sizi takip etmesi, işinizle ilgilisi olmayan 50.000 kişinin sizi takip etmesinden 100.000 kat daha iyidir.

Bu konuda bir çok kişi ve müşterimizden şöyle bir cümle duyuyoruz; “Şu kadar bütçeli reklam aldık, beklediğimiz kadar dönüş olmadı..” ya da bunun daha fenası da “Şu kadar bütçeli reklam alalım, satışlarımız artmadı.” Bu konuya ait ayrı bir blog yazısı yazmak gerek bence. Önceki söyleme dönersek; İsim vermeden bir örnek ile açıklamak isterim. Hedef kitlenizin kim olduğunu iyi bilirseniz, kimlere reklam vermeniz gerektiğini de iyi bilirsiniz. Reklamınıza kaç kişinin tıkladığı değil ne kadar etkileşim olduğu önemlidir. Biz GeyiG Ajans için Google reklam alımı yapmıştık 2020’nin temmuz ayı gibi, sadece 3 firma telefon açtı. Biri uluslararası bir vakıf, diğeri uluslar arası bir ev tekstili firması, üçüncüsü ise sektörde bilinen bir salça ve turşu üretim ve satışı yapan gıda firmasıydı. Zaten hedefimizde buydu, bu ve bu hacimdeki firmalara ulaşmak. Hedefimize ulaşmıştık, bu noktada neden Salça firması aradı da zeytin firması aramadı diyemeyiz. ancak hedef – sonuç ilişkisinin ne kadar uygun olduğunu bu sonuçla görebiliriz.

Bu sebeple size ulaşan kişiler; kendi reklam & tanıtımlarını yapmak için ulaşıyorsa, işiniz ile ilgisi olmayan ürün & hizmet soruyorlarsa, hedef kitleniz dışında size ulaşıyorlarsa planlamada sorun var demektir.

Kısaca Toparlarsak; Ajans Hizmeti Alın 🙂

Bu çok kısa oldu, biraz daha uzatılmış kısaltırsak; Sosyal medya mecralarında planlama ve strateji oluşturmak oldukça önemli. Eğer ki analizleri başta yapıp; ne olduğumuzu ve hangi konumda olduğumuzu bilirsek ne olmadığımızı da bilir, olmak istediğimiz konuma bir yol haritası çizebilir ve bir süre belirleyerek planlamamızı yapabiliriz. Yukarıda bulunan etkenlere dikkat ederek yolculuğa çıkmak, markanız için doğru süreci size yaşatacaktır.

Onur Tulunay | Tasarımcı
Write a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Sağ Tıklama Koruması Mevcut